Ingatlan hosszútávú bérbeadása – ha külföldön dolgozik
2020. június 17. írta: Szekeres Zsolt

Ingatlan hosszútávú bérbeadása – ha külföldön dolgozik

A tartósan külföldön élő, dolgozó magyarok jelentős része nem válik meg az itthon maradt ingatlanától, hanem azt bérbe adás útján hasznosítja. Ez az élethelyzet több, adóvonatkozású kérdést vet fel, a bérbeadónak ezért alapos tudással felvértezve kell e tevékenységét megkezdenie, illetve folytatnia.

Ha a bérbeadó magánszemély nem kellő körültekintéssel végzi a lakásának bérbeadását, akkor sajnos kellemetlen meglepetésben lehet része, akár az állami adóhatóság (NAV), akár az önkormányzati adóhatóság részéről.

Nézzük sorban ezeket a kérdéseket, és a bérbeadók megnyugtatására adjuk meg a megfelelő válaszokat.

Melyik országban kell bevallanom az ingatlan bérbeadásból származó jövedelmemet?

külföldönEz attól függ. A kettős adózást kizáró egyezmények 6. cikke szokott rendelkezni arról, hogy melyik szerződő államban kell adózni az ingatlanvagyonból származó jövedelem után, így a bérbeadásból származó jövedelem után is.

Általában az ingatlan fekvése szerinti államban kell bevallani a jövedelmet, és befizetni a jövedelem utáni adót.

Így az a fura helyzet is bekövetkezhet, hogy a magánszemélynek mindkét érintett országban kell adóbevallást beadnia. Külföldön, ahol a magánszemély dolgozik, ott a munkabére utáni adókötelezettséget kell bevallania, Magyarországon pedig az ingatlan bérbeadása után kell adóznia. 

Az ingatlan bérbeadás miatt kell-e Magyarországon adószámot kérnem?

Van amikor igen, van amikor nem.

Javaslom, hogy az ingatlan bérbeadást adóazonosító jellel, mint magánszemély végezze, és ne kérjen külön adószámot a NAV-tól.

Ezzel a lehetőséggel nem élhet, ha ingatlanát külföldi áfa-alanynak (cégnek) adja bérbe.

Külföldön lakást bérlek. Ennek díját költségként érvényesíthetem-e az ingatlan bérbeadás bevételével szemben?

Ha a bérelt ingatlanra a törvény feltételek fennállnak, továbbá a bérbeadó magánszemély tételes költségelszámolást választott, akkor igen.

A jogalkotó nem korlátozta le, hogy a bérelt lakásnak, háznak helyileg Magyarországon kell lennie.

 Kell-e építményadót fizetnem a bérbeadott ingatlanom után?

Attól függ. A helyi adókról szóló törvény (Hatv.) szerint minden épület, épületrész építményadó köteles. Viszont az egyes önkormányzatok a Hatv. 13. §-ban feltüntetett adómentességeken felül további adómentességet is megállapíthatnak. 

Emiatt az önkormányzatok egy része a magánszemély tulajdonában lévő lakást nem adóztatja meg, feltéve, ha a tulajdonos/haszonélvező nem adja bérbe az ingatlant (nem hasznosítja).

A teljeskörű válasz csak az érintett önkormányzat építményadó rendeletének megismerését követően adható. 

Általában azért elmondható, hogy kell építményadót fizetni a bérbeadott ingatlan után. De költségként csak abban az esetben lehet érvényesíteni, ha az építményadó fizetési kötelezettséget éppen az ingatlan bérbeadása keletkezteti. Ellenkező esetben a bérleti díjba kell beleépíteni a bérbeadónak az építményadót.

Ha további kérdés lenne e témában vagy hosszútávú bérbeadással foglalkozik (akar foglalkozni), és érdekli, hogyan tudná még jobban csinálni, vagy adótippekre kíváncsi akkor Önnek ott a helye a BérbeAdóNap 2020. augusztus 15-i rendezvényén.

Jelentkezés a képzésre: https://berbeadonap.hu/

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kozos-tobbszoros.blog.hu/api/trackback/id/tr2215814438

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása