Miután Ön, kedves vállalkozó kiválasztotta milyen tevékenységeket akar folytatni az alapítandó cégében, itt az ideje, hogy nevet adjon a vállalkozásának, majd kiválaszthatja milyen cégformában fog vállalkozni.
Mi legyen a cég neve?
Előzetesen megnézheti a https://www.e-cegjegyzek.hu/ weboldalon, hogy az Ön által kitalált cégnév szerepel-e a már a hivatalos cégnyilvántartásban, vagy már foglalt. Ha cég neve nincs levédve, így azt más vállalkozás is felhasználhatja, annyi korlátozással, hogy teljesen más tevékenységekre kell alapítani. Erre egy példa a PENTA név is. A cégnyilvántartásban ezzel a névvel találunk könyveléssel, adótanácsadással foglalkozó céget, de építőipari tevékenységet folytató céget is.
Néhány ötlet a cégnév megválasztásához:
- Mozaikszó: bár nem magyar vállalkozásként van alapítva, de nagyon jó példa erre az adidas, ami az alapító Adolf (Adi) Dassler nevéből származik. Ehhez hasonló, ha a cégnév az alapítók monogramjából áll össze, pl. Molnár Antal, és Tóth Károly megalapítja az MATK Kft-t. De másképpen is összeállhat ez a mozaikszó. Egyik férfi ismerősöm éppen facér volt, amikor megalapította a KECS Kft-t, ami arra utalt: Kell Egy Csaj.
- Tevékenységre utal: Nekem nagyon tetszik a Lúdtalp A cég cipőbetétek, gyógycipők forgalmazásával foglalkozik. De A Legjobb Autószerelő Bt neve is magáért beszél.
- Egyéb: Találkoztam olyan vállalkozóval, aki az általa gründolt cégek neveinek ausztrál városneveket választott; másik állatneveket választott cégneveknek (pl. Strucc, Emu, Elefánt); de volt, aki a cég nevével is motiválta magát a vállalkozására vonatkozó határidők betartására: Damoklész Volt olyan vállalkozó, akinek az volt a legfontosabb, hogy abc sorrendben minél előbbi helyre kerüljön a cége, a végeredmény: AAAAAAA Bt.
Egyik üzleti partnerem a Tapír cégnevet akarta akképpen választani, hogy a pí helyett a görög abc betűjele szerepelt volna. A cég bejegyzését ebben a formában azonban elutasította az illetékes cégbíróság.
A cégnevet, az úgynevezett vezérszót, kiegészítheti, és jobban beazonosíthatóvá teheti mások számára a cég által végzett főbb tevékenységek megemlítésével. Helyes és elfogadott a Xanadu Kft, és a Xanadu Kereskedelmi, és Tanácsadó Kft cégnév is.
A cégnév végleges kiválasztásához azonban mindenképpen ügyvédi segítséget kell igénybe venni, ő tudja a cégnév teljeskörű ellenőrzését elvégezni.
Javaslom, hogy a cégnév legyen rövid, könnyen kiejthető (akár külföldi számára is).
Milyen legyen a cégforma?
Javaslom, hogy elsősorban ne a rendelkezésére álló vagyon nagysága alapján döntsön a cégformáról, hanem vegyen igénybe előzetesen ügyvédi, könyvelői, és adótanácsadói segítséget. A helyes cégforma kiválasztásával rengeteg költséget, adót, járulékot spórolhat meg, akár már a cég megalapítása előtt. A cégforma kiválasztásakor legalább az alábbi tényezőkre legyen figyelemmel:
- várható éves árbevétel,
- felmerülő költségek nagyságrendje,
- cégben dolgozók száma,
- tulajdonosok személye, száma,
- adózási lehetőségek.
Magyarországon jelenleg öt társas vállalkozási forma létezik.
- közkereseti társaság (Kkt.),
- betéti társaság (Bt.),
- Korlátolt felelősségű társaság (Kft.),
- Zártkörű részvénytársaság (Zrt.),
- Nyilvános működő részvénytársaság (Nyrt.)
Kkt-t és Bt-t elsősorban azok alapítanak, akik minimális megtakarítással, induló tőkével rendelkeznek, akár 10.000 Ft-tal is elindíthatják a vállalkozásukat Viszont a tagok felelőssége korlátlan (kivéve a Bt kültagja, másnéven: csendestárs), azaz a magánvagyonukkal is felelnek a társaság kötelezettségeinek kiegyenlítéséért.
Nem ajánlom Önöknek, és kérem, óvakodjanak a velük való üzleti partnerségre, ám a gyakorlatban sok olyan céggel találkoztam, ahol a Bt beltagjának semmilyen vagyona nem volt a cég megalapításakor, talán nem véletlenül…
másik példa
Van egy német áruházlánc, ami nem Kft, vagy Zrt, hanem Bt formában működik. Hogyan és miért? A cégkivonat szerint a Bt-nek a beltagja nem egy magánszemély, hanem egy Kft. Így lehet a korlátlan felelősséget korlátolttá tenni. A másik, amely a Bt forma mellett szól, hogy a kültagok változásával lehet anélkül befektetőket bevonni a cég finanszírozásába, hogy az irányító befolyást (például mikor, mennyi osztalékot fizet a Bt), kiadná a cég a kezéből, amit a Kft birtokol.
A vagyoni helytállás kötelezettsége mellett a társaság tagjainak (kivéve a Bt kültagját) dolgozni is kötelező dolgozni a társaságban.
Olyan szolgáltatásnyújtások végzésére javaslom ezt a két vállalkozási formát használni, amelyben a tag által végzett munka felelősségét minimálisra lehet csökkenteni.
Nagyon népszerű a Bt az ún. jutalékos munkát végzőknél, mint biztosítási és egyéb ügynökök, pénzügyi tanácsadó, ingatlan-közvetítő, orvoslátogató, illetve a szellemi munkát végzőknél, elsősorban az IT szektorban dolgozókat említve.
Közös jellemzőjük, hogy az éves árbevételük az alanyi adómentesség (12 millió Ft) körül mozog, jövedelmük adózására elsősorban a kisadózó vállalkozások tételes adóját (KATA) választotta.
A következő részben a Kft és a Zrt kerül terítékre.
A sorozat további részei:
- VÁLLALKOZÁSI FORMÁK ÖSSZEHASONLÍTÁSA
- EGYÉNI vs TÁRSAS VÁLLALKOZÁS
- TÁRSAS VÁLLALKOZÁS MEGALAPÍTÁSA
Előző részek:
- VÁLLALKOZÁS INDÍTÁSA - A KEZDETEK...
- VÁLLALKOZÁS INDÍTÁSA - ALKALMAZOTTI vs VÁLLALKOZÓI SZEMLÉLET
- VÁLLALKOZÁS INDÍTÁSA ELŐTTI TEENDŐK 1.
- VÁLLALKOZÁS INDÍTÁSA ELŐTTI TEENDŐK 2.
A cikk írójáról:
Szekeres Zsolt, regisztrált mérlegképes könyvelő, adószakértő. A vállalkozást indítók, és az ingatlanhasznosítók adótanácsadója. E témakörökben több, sikeres előadást is tartott. Kiemelt szakmai területének számít még a vállalkozások számviteli és adózási átvilágítása, valamint cégcsoportok felépítésének kialakítása.
A felmerülő kérdésekre szívesen választ adok: szekeres.zsolt.tax@gmail.com;